Najnowsza wersja – 1.2++ (24 VI 2008)

Karaluch jest całkowicie darmowym komunikatorem internetowym, korzystającym, podobnie jak Kadu czy GNUGadu ze znanego protokołu GG. Jest on pozbawioną reklam i dodatków alternatywą dla standardowego klienta Gadu-Gadu, wyposażoną w podstawowe funkcje:

Jako najważniejszy atut Karalucha należy wskazać "kosmiczną" szatę graficzną, różniącą się znacznie zarówno od oryginalnego klienta Gadu-Gadu, jak i ogólnie aplikacji na platformie Windows. Kolorystyka programu może być ustawiana dowolnie, w zależności od upodobań użytkownika. Program wymaga także znacznie mniej pamięci niż standardowy GG, zamiast ponad 20 MB "zżera" jej zaledwie około 4 MB.

Do producentów Gadu-Gadu: zaznaczam, że program Karaluch nie powstał jako konkurencja dla standardowego klienta Gadu-Gadu, a jedynie jako pewna alternatywa, umożliwiająca użytkownikom systemów Windows wybór odpowiedniego dla siebie komunikatora. Z uwagi na to, poniższe funkcje nie są i nigdy nie będą wprowadzane do funkcjonalności programu:

Wszystkich użytkowników, którzy korzystają lub zamierzają korzystać z tych funkcji, odsyłam do oryginalnego klienta Gadu-Gadu. Również użytkowników nie posiadająch konta zachęcam do pobrania standardowego klienta, jako że Karaluch nie posiada funkcji tworzenia kont Gadu-Gadu.