PieterSoft strona archiwalna PieterSoft, strona archiwalna

Programy umieszczone na tej stronie tworzone były w latach 2002-2006 i nie są obecnie rozwijane; są udostępniane bez jakiejkolwiek gwarancji ani wsparcia technicznego. Programy oraz kody źródłowe dostępne są na licencji WTFPL.


Edytorix wersja 1.0

Jest to prosty edytor plików tekstowych, bardzo podobny do standardowego Notatnika, jednak w przeciwieństwie do niego, zapisujący pliki korzystając z "linuksowego" kodowania polskich znaków (ISO-8859-2) oraz pojedynczego znaku końca linii (LF zamiast CR+LF). Edytorix jest dobrym rozwiązaniem dla osób tworzących skrypty PHP czy dokumenty HTML do publikacji w Sieci.

Ściągnij plik Kod źródłowy


zrzut ekranu Gofer

Gofer wersja 1.2

Adaptacja strategicznej gry planszowej Go, umożliwiająca grę w dwie osoby za pośrednictwem sieci (oczywiście nie wykluczając sieci internetowej). Ideą gry jest otoczenie jak największej części planszy swoimi pionami, tworząc obszary, w których nie może znajdować się żaden pion przeciwnika. Kluczem do tego celu jest usuwanie pionów przeciwnika z planszy poprzez ich otaczanie (pozbawianie oddechów). Gdy pion, lub łańcuch pionów (czyli kilka stykających się pionów) zostaje ze wszystkich stron otoczony pionkami przeciwnika, bądź też ograniczony brzegiem planszy, jest z tej planszy zdejmowany.

Równolegle do prowadzenia gry program umożliwia komunikację tekstową między przeciwnikami, zbliżoną w swej postaci do rozmów przez znane komunikatory internetowe. Gra może być prowadzona na planszy 9x9, 13x13 lub 19x19. Koniec gry następuje, gdy obaj gracze spasują (czyli odmówią położenia swoich pionów). Program korzysta z chińskiego sposobu obliczania punktów, który bierze pod uwagę terytorium otoczone przez gracza wraz z jego pionkami pozostałymi na planszy, nie zwraca uwagi na zdobytych jeńców. Zasadą chroniącą grę przed "zapętleniem" jest tutaj zasada super ko (układ pionów na planszy nie może się powtórzyć).

Aby rozpocząć grę, należy ustawić jeden z komputerów jako serwer opcją Oczekuj na połączenie, zaś użytkownik przy drugim komputerze powinien wybrać opcję Połącz, wpisując w odpowiednie pole adres IP (lub nazwę hosta) serwera. Po zakończeniu gry (lub nawet w trakcie) można rozpocząć ją od nowa bez konieczności powtórnego nawiązywania połączenia. Wznawiać grę od początku może jedynie ten gracz, którego tura aktualnie się toczy (jest to niezbędne do zachowania synchronizacji pakietów i uniknięcia nieprzewidzianych efektów ubocznych).

Gra posiada także opcję wczytywania przerwanej gry, użyteczną szczególnie przy przypadkowym rozłączaniu się połączenia. Nie jest konieczne zapisywanie stanu gry, program robi to automatycznie przy każdym ruchu, zaś gry zapisywane są w plikach binarnych z rozszerzeniem .gof w katalogu z programem.

Ściągnij plik Kod źródłowy


zrzut ekranu Kropki

Kropki wersja 1.0

Kropki to komputerowa wersja popularnej papierowo-zeszytowej gry dla 2-4 graczy. Zgodnie z zasadami gry, chodzi o to, aby łańcuchem swoich kropek "otoczyć" jak największą liczbę kropek przeciwnika. Zasady gry są nieco podobne do dość znanej gry Go, jednak istnieją pewne drobne różnice w zasadach obu tych gier. Gra posiada dość ciekawą oprawę graficzną.

Ściągnij plik


zrzut ekranu PieterCennik

PieterCennik wersja finale

PieterCennik to program do sprawdzania cen kart Magic: the Gathering jednocześnie w kilku sklepach internetowych. Obsługa programu jest dość prosta: w polu "Szukaj" należy wpisać nazwę bądź też część nazwy szukanej karty, a poniżej wyświetli się lista kart spełniających podane kryterium. Program zawiera bazę danych prawie 8000 wszystkich wydanych do tej pory kart M:tG, łącznie z IX Edycją oraz najnowszym dodatkiem Guildpact.

Oprócz wyszukiwania cen kart program posiada także bardzo przydatną funkcję umożliwiającą podgląd danej karty połączony z możliwością przeszukiwania bazy wszystkich wydanych do tej pory kart M: tG (oczywiście bez konieczności łączenia z Internetem). Przy wyszukiwaniu można korzystać z różnych kryteriów, takich jak rodzaj karty, koszt mana czy edycja. PieterCennik posiada również funkcję drukowania kart proxy, w dowolnych ilościach i o estetyce nieraz przewyższającej "komercyjne" programy do drukowania kart.

Kolejną oferowaną przez program funkcją jest współpraca z plikami talii programu Magic Workstation (pliki *.mwDeck). Pliki można otwierać, przeglądać, modyfikować bądź też tworzyć nowe talie i zapisywać je właśnie w tym formacie.

Jest to ostateczna wersja programu, cenniki są aktualne na początek 2006r. i ich samodzielna aktualizacja nie jest możliwa. Plik poniższy jest samorozpakowującym się archiwum (exe).

Ściągnij plik Kod źródłowy


zrzut ekranu Taurus

Taurus wersja 1.3.1

Taurus jest programem, którego zadaniem jest ukazanie mapy nieba widzianego z dowolnego miejsca obserwacji. Może on być równie dobrze nazwany "trójwymiarowym atlasem nieba". Wirtualne obserwacje można prowadzić zarówno z wybranego obiektu astronomicznego, jak i dowolnego miejsca we Wszechświecie. Baza danych programu zawiera pobrane na podstawie katalogów gwiezdnych informacje na temat ok. 120 000 gwiazd.

Mapy nieba rysowane są zgodnie z zasadami rzutowania Postela. Jest to rzutowanie wiernokątne, które wprawdzie nie zachowuje dokładnie odległości, lecz ich deformacje nie są zwykle zbyt duże. W rzutowaniu tym południki są liniami prostymi, zaś równik i pozostałe równoleżniki okręgami. W związku z tym dla każdego "obiektu centralnego" (czyli miejsca, z którego chcemy prowadzić wirtualne obserwacje) rysowane są dwie mapki: mapa półkuli północnej oraz mapa półkuli południowej nocnego nieba. Okręgi równoleżników mają wspólny środek pokrywający się z odpowiednim biegunem niebieskim. Pojęcia "północy" i "południa" wydają się nieco sztuczne w odniesieniu do innych gwiazd, ale są konieczne przy rysowaniu mapek nieba. Płaszczyzna równika niebieskiego jest zawsze równoległa do wyznaczanej w Układzie Słonecznym.

Program posiada także wiele innych dość ciekawych funkcji, jak np. wyznaczanie najbliższej lub najjaśniej święcącej gwiazdy od określonego punktu w przestrzeni, badanie pozycji gwiazdy na diagramie Hertzsprunga-Russella, czy też lokalizowania wybranej z listy gwiazdy na mapie.

Ściągnij plik Kod źródłowy

Program został uhonorowany wyróżnieniem na IX Konkursie Astronomicznym miesięcznika Wiedza i Życie (2002).